Bake Off - Ale ciacho!

Studenckie czasy Tomasza

Biszkopt czekoladowy
250 ml stoutu
250 g masła
75 g kakao
400 g drobnego cukru
140 ml kwaśnej śmietany
2 jaja
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
275 g mąki
2½ łyżeczki sody oczyszczonej

Krem piwny
350 ml piwa miodowego
2-3 łyżki miodu
2 żółtka
3 łyżki mąki pszennej
2 łyżki skrobi ziemniaczanej
200 g masła
3-4 łyżki brązowego cukru

Galaretka piwno-miodowa
300 ml piwa miodowego
2-3 łyżki płynnego miodu
5 listków żelatyny
woda do zalania żelatyny

Popcorn karmelowy
1 opakowanie popcornu do mikrofalówki (najlepiej maślany, nie z solą)
2 szklanki cukru
½ szklanki wody
1 łyżeczka masła
1 szczypta soli

Biszkopt czekoladowy
Stout podgrzać i połączyć z masłem, następnie dodać kakao i drobny cukier do wypieków. Ubić śmietanę z jajkami i ekstraktem z wanilii. Połączyć wszystkie składniki, dodać mąkę oraz sodę oczyszczoną. Masę przelać do tortownicy o średnicy 20-22 cm i piec w temperaturze 180°C przez 45-60 minut.

Krem piwny
250 ml piwa miodowego pogrzać z miodem. Pozostałe 100 ml zmiksować z żółtkami, mąką pszenną oraz skrobią ziemniaczaną. Połączyć do uzyskania budyniu i schłodzić. Masło utrzeć z cukrem, następnie powoli dodawać budyń do powstania gładkiego kremu.

Galaretka piwno-miodowa
Piwo podgrzać i dodać miód. Żelatynę zalać wodą, a następnie, gdy napęcznieje, połączyć z ciepłym piwem. Schłodzić do uzyskania dysku z galaretki.

Popcorn karmelowy
Popcorn przygotować zgodnie z instrukcją. Cukier podgrzać z wodą do uzyskania karmelu, następnie dodać masło i sól. Wymieszać karmel z popcornem.

Konstrukcja
Ciasto czekoladowe przekroić na dwa blaty, wyciąć z nich okręgi o średnicy szklanki, podobne do wielkości dysku z galaretki. Na pierwszy blat nałożyć krem, potem dysk z galaretki i ponownie krem. Całość przykryć drugim blatem ciasta czekoladowego. Do powstałego komina wsypać popcorn, górę pokryć kremem i udekorować popcornem.