Bake Off - Ale ciacho!

„Bake Off Junior” – premiera jesienią w TVP2

Pierwszy raz kuchnię „Bake Off...” przejmują dzieci! Kulinarne zmagania najmłodszych adeptów sztuki cukierniczej oceni jury znane z programu „Bake off – Ale Ciacho!” Michał Bryś i Krzysztof Ilnicki. W programie zadebiutuje nowa prowadząca Ida Nowakowska, której towarzyszyć będzie Marcelina Zawadzka, znana z programu „Bake off – Ale Ciacho!”. Premiera najbardziej apetycznego programu TVP2 „Bake Off Junior” już jesienią w TVP2.

Do walki o tytuł Polskiego Mistrza Wypieków „Bake Off Junior” i 25 tysięcy złotych, stanie 12 dzieci w wieku 8-14 lat. Jurorzy programu - Michał Bryś i Krzysztof Ilnicki przygotowali aż 20 konkurencji, w trakcie których ocenią umiejętności, wyobraźnię i kreatywność uczestników pierwszej polskiej edycji „Bake Off Junior”. Młodzi adepci sztuki cukierniczej będą musieli przygotować m.in.: drip cake, pizzę, babeczki, tartę warzywną i francuskie naleśniki.

Uczestnicy będą musieli trzymać się wyznaczonych zadań i nie będą mogli przekroczyć czasu na ich wykonanie. Wielka, kolorowa kuchnia kulinarnego show umiejscowiona na terenie malowniczego, neorenesansowego pałacyku nad Zalewem Zegrzyńskim, będzie areną, na której dojdzie do najpyszniejszej rywalizacji w polskiej telewizji. Ida Nowakowska debiutująca w jest jedną z najbardziej utytułowanych tancerek w Polsce i idealnym przykładem, jak pasja z dzieciństwa może stać się całym życiem. Wspólnie z dotychczasową prowadzącą, Marceliną Zawadzką, będą dbały o atmosferę, komfort i dobre samopoczucie juniorów na planie.

Kulinarny show Dwójki realizowany jest na podstawie brytyjskiego formatu „Junior Bake Off” stworzonego przez Love Productions. Producentem wykonawczym jest firma Jake Vision.

Premierowe odcinki pierwszej edycji „Bake Off Junior” już jesienią w TVP2.

BIO:

PROWADZĄCE:

Ida Nowakowska

Taniec, odkryła kiedy miała zaledwie 5 lat. Dwa lata później zadebiutowała na wielkim ekranie w filmie „Bandyta” u boku gwiazdy europejskiego kina Tila Schweigera. Zamiłowanie do aktorstwa połączyła z tańcem i mając 8 lat wystąpiła na deskach teatru Roma w spektaklu „Piotruś Pan”. Lata ciężkiej pracy zaowocowały wieloma nagrodami, m.in. Grand Prix Gold Pointe, Mistrzostwo Europy w Stepowaniu, dwukrotnie zwyciężyła w prestiżowym Konkursie Tańca im. Wiesiołowskiego. Ida Nowakowska może pochwalić się występami na deskach najbardziej prestiżowych scen w Stanach Zjednoczonych - Metropolitan Opera, Broadway i Lincoln Center. Uczęszczała do Professional Performing Arts School, w której uczyły się takie gwiazdy światowego formatu, jak : Alicia Keys i Britney Spears. Dziś Ida jest jedną z najbardziej utytułowanych tancerek w Polsce i idealnym przykładem, jak pasja z dzieciństwa może stać się całym życiem.

Marcelina Zawadzka

Gospodyni „Pytania na śniadanie”, dziennikarka, laureatka Telekamery Tele Tygodnia 2017 w kategorii Nadzieja Telewizji oraz plebiscytu Gwiazd Plejady 2018 w kategorii Gwiazda Stylu. Marcelina pochodzi z Malborka. W 2011 roku wygrała konkurs Miss Polonia, po którym nadeszły kolejne sukcesy w kraju i za granicą, m.in. w konkursie Miss Universe. Marcelina jest pasjonatką sportów ekstremalnych, uprawia drift, motocross i survival. W 2015 roku była jedną z bohaterek programu „Przygarnij mnie”, w którym widzowie mogli śledzić wspólne losy Marceliny i jej adoptowanej suczki Abi. W 2018 roku zadebiutowała w jednym z najpopularniejszych seriali w Polsce „Na Sygnale”, gdzie gra rolę doktor Gabrieli.

JURORZY:

Krzysztof Ilnicki

Wybitny talent polskiej sceny cukierniczej. Absolwent Thames Valley University w Londynie na kierunku Międzynarodowych Sztuk Kulinarnych. W restauracji Hakkasan w Londynie był szefem cukierni, a jego flagowym deserem – sernikiem kokosowym – zachwycał się brytyjski dziennik „The Guardian”. W Polsce szefował cukierni sopockiego Sheratona, wykładał także technologię czekolady na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Obecnie prowadzi autorską pracownię w Gdańsku. Został laureatem prestiżowej nagrody AIG PRIX przyznawanej przez Europejską Akademię Gastronomiczną, zdobywając tytuł Najlepszego Cukiernika w Polsce (Prix au Chef Pâtissier).

Michał Bryś

Kucharz, choć nie skończył żadnej szkoły gastronomicznej. Doświadczenie zawodowe zdobywał w najlepszych restauracjach świata, takich jak De Librije w Zwolle (3 gwiazdki Michelin), The Ledbury w Londynie (2 gwiazdki Michelin), Geranium w Kopenhadze (3 gwiazdki Michelin) czy The Harwood Arms w Londynie (1 gwiazdka Michelin). W „poprzednim życiu” był reżyserem, scenarzystą, menadżerem artystów i producentem telewizyjnym. Gastronomię ma we krwi. Wspierany przez swoich przyjaciół i partnerów biznesowych kontynuuje rodzinną tradycję w swojej restauracji na warszawskim Starym Mokotowie. W grudniu 2014 roku na zaproszenie Polskiego Instytutu Kultury w Tel Awiwie Michał Bryś poprowadził warsztaty piekarnicze w Hajfie – masterclass dla najlepszych izraelskich piekarzy.