Bake Off - Ale ciacho!

Magiczny las Małgosi

Biszkopt:
16 jaj
450 g maki 450
400 g cukru
110 g masła
jagody liofilizowane 100 g ( dodatek do biszkoptu)

Żelka:
jeżyny mrożone 800 g
figi swieże 1 kg - 500 g na żelkę, reszta do dekoracji
tymianek cytrynowy (listki z kilku gałązek)
białe wino 200 ml
żelatyna 20 g

Krem rozmarynowy:
Śmietanka 36 %
1,5 litra biała czekolada
1 kg mascarpone
500 g rozmaryn świeży
2 doniczki żelatyna 15 g

krem pistacjowo-migdałowy:
pistacje niesolone nieprażone 400 g
płatki migdałowe 200 g
sól
śmietanka 36%
400 ml mascarpone
400 g cukier puder 4 łyżki

krem maślany na bezie szwajcarskiej
: maslo 460g, cukier 1,5 szklanki , jajka 6 białek, ekstrakt waniliowy sól

czekoladki z herbatą macha: biała czekolada 200 g, zielona sproszkowana herbata matcha  2 łyżki

Dekoracja: zloto w platkach 15 szt,  pyłek złoty,  jeżyny świeże około 400 g,  rozmaryn, tymianek cytrynowy, pistacje solone, prażone 100 g , jagody liofilizowane 50 g herbata macha 30g figi świeże, mikrolistki kwiaty do dekoracji patery

Miary na piętra biszkoptu:
1)16 cm wysoka forma
mąka 76 g
jajka 3 szt.
cukier 70 g
maslo 18 g

2) 22 cm forma
mąka 143 g
jajka 5 szt.
cukier 127 g
maslo 34 g

3)28 cm forma
mąka 232 g
jajka 8 szt.
cukier 205 g
maslo 55 g

Biszkopt: ubijamy jajka (ogrzane, nie z lodowki i wrzucone do cieplej wody w skorupce na jakieś 10 min) w całości z cukrem około 10 min w mikserze planetarnym, w recznym około 15 min, do ubitych jajek dodajemy mąkę w 3 partiach, z ostatnia partia dodajemy rozpuszczone masło (wystudzone) mieszamy ostroznie, dodajemy aromat waniliowy i liofilizowane owoce (jagody). Pieczemy 40 min w temperaturze 175 stopni. Po wystudzeniu , kroimy biszkopt na 3 blaty (każdy).

Krem rozmarynowy:
Smietankę zagotowujemy z rozmarynem( sporo aby dał aromat do kremu), rozpuszcamy w goracej smietance biala czekolade, chlodzimy w lodówce, gdy śmietanka jest bardzo mocno schłodzona wyjmujemy rozmaryn , chlodzimy aby nasz ganache był zupełnie zimny, żelatynę zalewamy wodą tylko tyle aby cała się pokryła, odstawiamy na 10 min, następnie upłynniamy i w małych porcjach dodajemy do kremu, następnie ubijamy z mascarpone uwazajac aby krem się nie zważył. Napełniamy kremem worek cukierniczy z prostą tylką, odstawiamy do lodówki.

Żelka: W rondlu mrożone jeżyny ze świeżymi figami redukujemy z dodatkiem białego wina i cukru (puszcza sok który musi troche odparowac), przyprawiamy tymiankiem cytrynowym ( zerwane listki z kilku gałązek), studzimy , dodajemy zelatynę , wylewamy na ranty około 1-2 cm mniejsze niż formy do poszczegolnych pięter biszkoptu . Chłodzimy do momentu az galaretka calkiem się zetnie. Krem migdałowo-pistacjowy: pistacje i platki migdalowe , prażę na patelni z solą, miele razem w malakserze na masło , dodaje do ubitej smietanki z mascarpone (400g) , dosladzam cukrem pudrem . Napełniamy kremem worek cukierniczy z prostą tylką i wstawiamy do lodówki.

Krem migdałowo-pistacjowy:
pistacje i platki migdalowe , prażę na patelni z solą, miele razem w malakserze na masło , dodaje do ubitej smietanki z mascarpone (400g) , dosladzam cukrem pudrem . Napełniamy kremem worek cukierniczy z prostą tylką i wstawiamy do lodówki.

Krem maślany na bezie szwajcarskiej:
Białka z 6 jaj mieszamy razem z cukerm i szcyptą soli w misie miksera, rozpuszczamy nad garnkiem z gotującą się wodą w kąpieli wodnej, do momentu aż cały cukier się nie roztopi. Następnie ubijamy jak bezę koncówką do ubijania w mikserze planetarnym. Białka są gotowe kiedy są całkowicie ostudzone, najlepiej dotknąć spodu naczynia w którym się ubijają. Do zimnej bezy dodajemy masło w temperaturze pokojowej w małych porcjach, końcówką do mieszania, miksujemy do momentu aż krem będzie miał gładką konsystencję.

Czekoladki z herbatą macha:
Rozpuszczamy w kąpieli wodnej białą czekoladę , do rozpuszczonej dodajemy sproszkowaną matchę, mieszamy, przelewamy do silikonowych foremek, odstawiamy do lodówki do zastygnięcia.

Przekrojone blaty nasączam mieszanką lmonki ( 4 szt) i połową szklanki cukru rozpuszconym w 700

Na każdym z blatów układam żelkę z owoców i tymianku, i na przemian jak szachownicę wyciskam oba kremy, tak aby każde z pięter było tak samo zbudowane, każde piętro na koniec smaruję kremem maślanym i odstawiam do lodówki do stężenia kremu aby łatwiej było umieścić piętra jedno na drugim i aby się nie rozjeżdżały w czasie pracy. Do tortu potrzebne będą wsporniki 6 szt, po 3 na 3 i 2 piętro. Dolne piętro udekorowałam sproszkowanymi liofilizowanymi jagodami i pokrojonymi pistacjami solonymi, piętro środkowe, dekorowałam sproszkowaną herbatą matcha i jadalnym złotem w płatkach, ostatnie piętro jest z kremem maślanym i rozpuszczoną białą czekoladą matcha. Cały tort został przeze mnie udekorowany świeżymi jeżynami, figami, tymiankiem i rozmarynem. Układamy też czekoladki matcha ( po stężeniu i wyjęciu z foremki malujemy je delikatnie pyłkiem złotym) i do dekoracji używamy mikrolistków jadalnych. Paterę dekorujemy żywymi kwiatami.