Bake Off - Ale ciacho!

JURORZY

Dwunastu cukierników-amatorów przystąpi do walki o tytuł Króla Wypieków. Aby go zdobyć, będą musieli podołać wielu trudnym i podchwytliwym zadaniom, a ich pracy czujnie przyglądać się będą jurorzy.

KRZYSZTOF ILNICKI
Wybitny talent polskiej sceny cukierniczej. Absolwent Thames Valley University w Londynie na kierunku Międzynarodowych Sztuk Kulinarnych. W trakcie swojej kariery gastronomicznej zawędrował do londyńskiej Mirabelle Marco Pierre White’a, gdzie pełnił funkcję zastępcy szefa cukierni. W michellenowskiej restauracji Hakkasan w Londynie (wyróżnionej jako najlepsza azjatycka restauracja na świecie i 19 wśród 50 najlepszych na świecie) był szefem cukierni, a jego flagowym deserem – sernikiem kokosowym – zachwycił się brytyjski dziennik The Guardian. W Polsce szefował cukierni sopockiego Sheratona, wykładał także technologię czekolady na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Obecnie prowadzi autorską pracownię Umam w Gdańsku. W tym roku został laureatem prestiżowej nagrody AIG PRIX przyznawanej przez Europejską Akademię Gastronomiczną, zdobywają tytuł Najlepszego cukiernika w Polsce (Prix au Chef Pâtissier).

GOSIA MOLSKA
Dziennikarka kulinarna, producentka programów kulinarnych i foodproducer w dużych kulinarnych show. Kulinarne szlify zdobywała pod okiem Hanny Szymanderskiej. Podczas swoich kulinarnych podróży zjadła już pół Europy, Indie, Malezję, Tajlandię, Sri Lankę, Koreę i kawałek Afryki. Cały czas ma apetyt na więcej, a Polska stanowi dla niej nieustanny obiekt smakowitych badań.

W swoim programie „Polska Molskiej” odkrywała tajemnice rodzimej, lokalnej kuchni. Autorka książki „Kuchnia Regionalna”. Felietonistka Polska The Times. Obecnie związana z programem śniadaniowym „Pytanie na Śniadanie” w TVP2, w którym prowadzi kącik kulinarny i cykl podróżniczy. Mama 5-letniej Malinki, hedonistka, foodie. Kocha to, co robi.